Pomoc, která dává smysl: Terénní program pro lidi bez domova Zobrazit fotogalerii
20. srpna 2024 Aktuality

Pomoc, která dává smysl: Terénní program pro lidi bez domova

Bezdomovectví je jedním z nejpalčivějších sociálních problémů dnešní společnosti. Lidé bez domova často žijí na okraji společnosti, přežívají v náročných podmínkách a čelí mnoha výzvám, které si většinou dokážeme jen těžko představit. Městská charita Plzeň proto provozuje terénní program, který se zaměřuje na poskytování pomoci těm, kteří to nejvíce potřebují.

Lidé bez přístřeší ztratili střechu nad hlavou z různých důvodů. Mohou to být ekonomické problémy, rodinné konflikty, ztráta zaměstnání, špatný zdravotní stav nebo kombinace těchto faktorů. Řada z nich vyrůstala v dětských domovech nebo v sociálně slabých rodinách. Život na ulici s sebou nese vysokou míru stresu a rizik, což vede k dalším zdravotním a psychickým problémům.


Terénní program: Pomoc přímo na ulici

Terénní program je jednou ze sociálních služeb Městské charity Plzeň. Terénní pracovníci pomáhají lidem bez přístřeší přímo v jejich aktuálním životním prostředí. Jsou často prvními, kdo přicházejí do kontaktu s bezdomovci a jejich role je neocenitelná. Komunikují s klienty, poskytují jim základní potraviny a hygienické potřeby, ale také psychickou podporu, motivaci k pozitivním změnám, ale především i pomoc s vyřizováním dokladů, zprostředkováním lékařské péče, hledáním ubytování a zaměstnání.

Pracovníci charity v terénu

.

.

Úspěšné příběhy a výzvy

I když je práce terénních pracovníků velmi složitá, někdy přináší i povzbudivé úspěchy. Příběhy lidí, kteří se díky terénnímu programu dokázali postavit na vlastní nohy, jsou důkazem toho, že tato práce má smysl. Podle Adama Plzáka, pracovníka terénního programu Městské charity Plzeň, šance na znovuzačlenění bezdomovců do běžné společnosti existuje. „Nejvyšší šance je u těch klientů, kteří žijí na ulici teprve krátce. Ti mají ještě relativně osvojené sociální návyky, ještě se nedostali do dluhových pastí “ vysvětluje Adam Plzák. Například pan P., který byl klientem Městské charity Plzeň v loňském roce, chodil pravidelně do práce, pouze neměl kde bydlet a využíval proto dočasně charitní azylový dům v Domově sv. Františka.

Překonávání překážek

Čtyři dvojice terénních pracovníků pravidelně dochází za klienty do předem vytipovaných lokalit na území města Plzně, kde vyhledávají potenciální osoby bez přístřeší. Může se jednat o jakékoli místo, jako jsou lesy, opuštěné domy i kanály. Musí se vypořádat někdy s hromadami odpadků, projít zarostlou loukou s lánem kopřiv, prolézt křovím. Větší překážky, kterým musí pravidelně čelit, jsou ale stigmatizace bezdomovců a předsudky části veřejnosti vůči nim, nízká motivovanost některých klientů nebo administrativní obstrukce. 

Cesta za klienty

Pracovníci charity v terénu

Někdy je nutné projít lánem kopřiv


Příběh klienta G. – vyhoštění jako záchrana


S panem G. se setkali terénní pracovníci Adam a Jana koncem letošního dubna.

„Upozornil nás na něj jeho kamarád, za kterým pravidelně chodíme do terénu a s nímž přebýval ve stanu,“ vypráví Adam Plzák. „Pan G. byl ve velmi špatném zdravotním stavu a nemohl hýbat končetinami. Byl odkázaný jen na pomoc svého přítele. Zavolali jsme záchranku, která ho odvezla, ale během několika dnů ho vrátila zpátky, s tím, že pán je cizinec, nemá pojištění a jeho zdravotní stav nevyžaduje akutní hospitalizaci. Jeho stav byl označen jako chronický a diagnostikovali mu poškození nervů, které se projevuje slabostí a sníženou pohyblivostí,“ vysvětluje Adam Plzák.

Během následujícího měsíce za klientem G. terénní pracovníci docházeli, poskytovali mu potraviny, hygienické potřeby a psychickou podporu. Zhruba jednou týdně s nimi přijeli za panem G. i kolegové z Českého červeného kříže, kteří ho naložili a odvezli vykoupat.

„Protože se jednalo o cizince, obrátili jsme se na oddělení dobrovolných návratů MV ČR, se kterým jsme již dříve spolupracovali a požádali o pomoc při možném vycestování klienta do země původu,“ popisuje Adam Plzák.  „Společně s MV jsme již dříve řešili případy těchto lidí, cizinců, kteří se ocitnou v určité pasti po skončení legálního pobytu, kdy nejsou schopni řešit svou situaci vlastními silami, stávají se zátěží pro zdravotní systém, sociální služby a mnohdy i páchají trestnou činnost,“ vysvětluje Adam Plzák.

Ve spolupráci s cizineckou policií byl nelegální pobyt pana G. vyřešen vydáním rozhodnutí o správní vyhoštění, které se pak s pomocí MV podařilo realizovat, tedy zajistit to, že pán vycestoval. Důležitá byla zejména pomoc při zajištění náhradního cestovního dokladu, které pro vycestování pana G. pracovníci oddělení dobrovolných návratů zprostředkovali na zastupitelském úřadu jeho země původu. Ve spolupráci s terénním programem a Českým červeným křížem byl klient převezen na letiště, odkud úspěšně odcestoval.  „Je jisté, že kdyby zůstal v tomto stavu dále na ulici, tak by tu nepochybně zemřel,“ objasňuje Adam Plzák.

Ze strany oddělení dobrovolných návratů byly během měsíce zařízeny všechny potřebné dokumenty, včetně zhotovení pasu. Zpočátku se snažili vykomunikovat i návaznou péči charitativní organizace v jeho zemi. V rámci toho však bylo zjištěno, že klient má v jeho zemi nařízen výkon trestu za drobnou majetkovou trestnou činnost. Ihned po návratu byl proto zadržen.

„Vzhledem k jeho zdravotnímu stavu byl umístěn do vězeňské nemocnice, kde se nyní léčí a zároveň si odpykává trest. I tak je třeba říci, že se návratem jeho situace výrazně zlepšila. V tomto konkrétním případě tak byla současně vyřešena situace u nás, vyřešila se k lepšímu osobní situace klienta a zároveň došlo k nástupu výkonu trestu v zemi původu. Po výkonu trestu, resp. již během něj, by o pana G. měla začít pečovat tamní organizace z neziskového sektoru,“ doufá Adam Plzák.

Naděje na lepší budoucnost

Bezdomovectví je složitý problém, který vyžaduje nejen systémová řešení, ale i lidský přístup a empatii. Je nutná spolupráce státních institucí s neziskovým sektorem. Terénní program je jedním ze způsobů, jak těmto lidem poskytnout potřebnou podporu a naději na lepší budoucnost.

.

Mgr. Milena Sojková

PR a administrativa
E-mail: 8byo4Z2k-cxy.Z4WHfpr6W7%WkvDRW7r