Mezigenerační setkání, které bylo pro všechny účastníky velmi přínosné a obohacující, se uskutečnilo v Domově pro seniory sv. Jiří. Studenti ze Střední odborné školy profesora Švejcara v Plzni přišli navštívit klienty Domova a věnovali se jim při různých volnočasových aktivitách.
Nejprve si studenti prohlédli ergoterapeutickou dílnu, kde senioři tvoří rukodělné výrobky, například háčkované a šité dekorace. Poté zamířili do jídelny Domova, kde se rozdělili do skupinek, z nichž každá se posadila ke stolu s jedním seniorem. Připravili si pro ně deskové hry, jako je bingo, AZ kvíz či hrací karty, nebo skládání origami či poznávání různých typů koření podle vůně.
„Tato setkání se seniory absolvují studenti druhého ročníku v rámci vyučovacího předmětu Organizace volného času,“ vysvětlila Eva Sevelková, učitelka oboru Sociální činnost ze Střední odborné školy prof. Švejcara. „Studenti nejprve zkouší aktivity na sobě navzájem v rámci vyučovacích hodin a potom chodíme na takovéto exkurze, kdy zkouší jednotlivé činnosti s klienty,“ dodala Eva Sevelková.
Kromě seniorů jsou jejich dalšími cílovými skupinami také děti a zdravotně handicapovaní lidé. Ve druhém pololetí školního roku realizují aktivity se zaměřením na jednotlivé terapie – ergoterapie, arteterapie, muzikoterapie a pohybové aktivity. Dávají si k tomu v hodinách vzájemnou zpětnou vazbu. „Potom chodíme na exkurze jako je tato, kde už studenti aktivity vykonávají v terénu a je to trochu i jejich příprava na praxe,“ objasnila vyučující Eva Sevelková.
Deskové hry, skládání origami a různé kvízy si vyzkoušeli postupně jednotliví senioři. Na závěr si pro ně studenti připravili v rámci muzikoterapie i hudební překvapení – poznávání písniček.
Devadesátiletá Alena Holečková, která je klientkou Domova, si zkusila složit se studentkami origami z barevného papíru. „Je to zajímavé, ale trochu mi ta jemná motorika dělá problém, protože jsem měla kdysi úraz ruky,“ svěřila se a dále vyprávěla, jak k úrazu došlo: „Věnovala jsem se vysokohorské turistice a horolezectví a na Slavkovském štítu ve Vysokých Tatrách mi spadl na ruku uvolněný kámen a poškodil šlachy.“ Ruku jí lékaři zachránili, ale už neměla v prstech takový cit jako dříve. Alena Holečková, která byla profesí také lékařka, vystudovala medicínu v Brně a prozradila, že léčila lidi i v Beskydech.
Dvě dívky ze střední školy vyprávění životního příběhu paní Holečkové napjatě a pozorně poslouchají. Adéla Tolmová je v domově pro seniory úplně poprvé a je to její první zkušenost s klienty této věkové skupiny. „Měla jsem z toho trochu obavy, ale teď jsem příjemně překvapena,“ svěřila se studentka 2. ročníku oboru Sociální činnost. Bylo vidět, že mladá generace se zájmem naslouchá pozoruhodným životním zkušenostem seniorů a ti zase načerpali od studentů část jejich elánu a energie.
Mgr. Milena Sojková
PR a administrativa
E-mail: 8byo4Z2k-cxy.Z4WHfpr6W7%WkvDRW7r